Yeni Bir SPAM: “Hesabınız Kesildi!”

Kişisel Bilgi Güvenliği Nedir?
15 Ocak 2019
VPN Nedir? Çalışma Prensibi Nasıldır?
15 Ocak 2019

Kurumsal şirketlerin birçoğunu hedef alan yeni bir SPAM saldırısı ile mail adreslerine aşağıdaki gibi bir mesaj gönderilmektedir. Mesaj kişinin kendi adresinden geliyormuş gibi gönderiliyor. Birçok sunucu bu tip bir korumaya “SPF filtresi” sahip olsa da birçok kuruma mesaj ulaşmayı başarmış. Bir bilgi işlem uzmanı olarak tedbiri elden bırakmamak gerektiğini de unutmayalım. Bu ve bunun benzeri Fidye virüsleri tamamen insan zafiyetini hedef alan saldırılardır. Bu tip saldırılardan en etkili kurtulma yöntemi bilinçli bir personeldir. Personelinize hangi mesajları açıp açmaması gerektiği konusunda mutlaka eğitim veriniz.

Hangi dosyaların mail ile gönderilip gönderilemeyeceğini exe, bat, com, şeklinde uzantıları değiştirilmiş dosyaların nasıl göründüklerini ve neden bu dosyaların açılmaması gerektiğini anlatınız.

Devlet kurumları, Bankalar, GSM operatörleri ve Kargo firmalarının hiçbir şekilde size “.zip .rar” uzantılı dosya göndermeyeceğini önemle vurgulayınız. Tanıdık dahil olsa asla .exe .com veya .bat uzantılı dosyaları açmayınız. Mümkün ise bu dosyaları almaması için mail sunucularını yapılandırınız.

Bu tip sahte mesajlar içinde bulunan linkleri asla tıklamayınız ! Mesaj içeriğinde hiçbir dosya yok ise mesaj size ulaşabilir. Zira içinde ne dosya var nede script sadece link. Hiçbir şekilde bu mesajlardaki linklere tıklamayınız !

En önemlisi Yedek Yedek Yedek ! ve Yedek, Ayrıca Mutlaka Sistemden Ayrı Bir Yedek daha.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − 8 =

Buy now